Новини Корупції

Одного разу в Цюріху: грандіозний скандал в Credit Suisse

ср, 09/10/2019 — 14:19

В нудному світі швейцарських банків розгортається справжній трилер.

Закритий світ швейцарських банків стрясає безпрецедентний скандал. Сварка голови Credit Suisse Тиджана Тиама з начальником підрозділу з управління активами Ікбалом Ханом з-за дерев на ділянці Тиама, загораживавших Хану вид на Цюріхське озеро, вже призвела до двох відставок, бійки у дворі Національного банку Швейцарії і самогубства — і може грунтовно зіпсувати репутацію традиційно бездоганних швейцарських банків, пише The Bell.

Що трапилося

1 жовтня колишній голова підрозділу з управління активами Credit Suisse Ікбал Хан, через якого і розгорівся скандал, офіційно вийшов на роботу в конкуруючу UBS. За збігом, того ж дня позбувся посади операційний директор Credit Suisse — саме він був названий відповідальним за організацію стеження за Ханом. І нарешті, у той же день стало відомо про самогубство посередника, який наймав для Credit Suisse приватних детективів для стеження. Акціонери Credit Suisse в шоці, голова ради директорів банку вибачається на кожному кроці, а поліція розслідує і самогубство, і законність стеження за інвестбанкіром. «Це бомба з годинниковим механізмом. У Цюріху справжня паніка», — сказав FT один з акціонерів Credit Suisse.

Вчитель і учень

Виходець з Пакистану Ікбал Хан, 12 років пропрацював аудитором у швейцарському офісі Ernst&Young, перейшов у Credit Suisse в 2013 році і за кілька років став одним із зіркових менеджерів банку — чистий прибуток підрозділу Хана за час його роботи зросла на 80%, а всього за три роки з 2016-го по 2018-й він допоміг банку залучити під управління $46 млрд нових активів.

З Тиджаном Тиамом, який очолив Credit Suisse в 2015 році, у Хана спочатку склалися чудові стосунки — тим більше, що новий CEO проголосив курс на скорочення трейдингового бізнесу і ставку на управління активами надбагатих клієнтів. Тіам називав Хана «банкіром-зіркою» і грав роль його довіреної наставника, розповідає The Wall Street Journal. На ринку вважалося, що з часом Хан стане наступником свого керівника.

Незважаючи на 14-річну різницю у віці (Тиаму — 57 років, Икбалу — 43), у банкірів багато спільного, але є і важливі відмінності. Обидва вони родом не з Швейцарії. Хан народився в Пакистані і переїхав з родиною в Європу у віці 12 років, з 15 років працював бухгалтером в невеликій фірмі в містечку Дюббендорф, де жили його батьки, а в 31 — став самим молодим в історії партнером швейцарського Ernst & Young.

Тіам народився в Кот-Д’івуарі в одній з найвпливовіших у країні сімей. Його мати була племінницею засновника незалежного Кот-Д’івуару Фелікса Уфуе-Буаньї, який очолював країну 30 років, батько — членом уряду, а дядько — головою парламенту. Тіам закінчив знамениту паризьку Гірську школу, працював на батьківщині міністром, потім був одним з керівників французького офісу Mckinsey і очолював кілька великих страхових компаній у Франції і Британії.

Конфлікт

Але поступово їх відносини з дружніх переросли у сопернические. В основі конфлікту лежали амбіції — Хан почав проявляти невдоволення тим, що йому не дозволяють публічно виступати від імені Credit Suisse і не дають обіцянок, що в майбутньому він може очолити банк, говорили джерела FT.

Конфлікт перейшов у відкриту фазу в 2017 році — після того як Хан купив маєток на сусідній ділянці з особняком боса на «Золотому березі» Цюріхського озера, де селяться найбагатші швейцарці, і почав його перебудовувати. Роботи велися в тому числі у вихідні. Тіам навіть написав скаргу на свого підлеглого голові ради директорів Credit Suisse Урсу Ронеру. Хан відповів, що ділянка довгі роки належав родині його дружини і він може робити, що хоче.

«Купівля сусіднього будинку може означати як «Ти мені подобаєшся, я хочу проводити з тобою більше часу», так і «Я прийшов за тобою» — розмірковує в розмові з FT топ-менеджер Credit Suisse. З розповідей опитаних виданням знайомих Хана вимальовується яскравий портрет. З одного боку, всі вони описують банкіра як гранично демократичного («він з тих, хто розмовляє з офіціантом так само, як розмовляв би з топ-менеджером») і скромного (літав у відрядження в ПАР економкласом) людини. «Його заводить не показуха, а результат», — кажуть колишні колеги. З іншого боку, Хану явно подобалися зовнішні прояви лідерства. Щороку в березні він влаштовував для своїх кращих співробітників вечірку в супердорогому готелі на озері Люцерн. «Дороге шампанське і вино лилося рікою, а пан Хан спостерігав за вечіркою як поблажливий монарх, одаривающий своєї похвалою гідних», — пише FT. «Це був його двір», — говорить один зі співрозмовників видання.

Вибух стався в січні 2019 року, коли вже Тіам влаштував вечірку для колег, друзів і сусідів. У число гостей потрапили і Хан з дружиною. На вечірці інвестбанкір завів з подругою Тиама спір про дерева на їх ділянці — вони нібито загороджували Хану вид на озеро. Після цього Тіам відвів підлеглого в сторону, і банкіри ледь не побилися — їх, за словами Хана, розняла його дружина. Підлеглий поскаржився на начальника раді директорів Credit Suisse, його голова Урс Ронер поговорив з обома, але зробив висновок, що, незважаючи на взаємну неприязнь, топ-менеджери зможуть продовжити працювати разом.

Ронер виявився неправий — як йому довелося дипломатично визнати на початку жовтня, «довгострокове співробітництво на основі взаємної довіри виявилося неможливим». Хан і Тіам після інциденту перестали один з одним розмовляти, «створюючи токсичну атмосферу на роботі», і сторони домовилися про те, що Хан покине банк. Той швидко знайшов нову роботу в конкуруючому UBS.

Тут керівництво Credit Suisse знову вчинила помилку — Урс Ронер, який домовлявся з Ханом про умови відставки з 1 липня, дозволив йому піти без попереднього повідомлення за півроку і погодився на незвично короткий «відпустка садівника» — період, коли йде до конкурентам працівник отримує зарплату і формально залишається на своїй посаді, але при цьому не допускається до реальної роботи. «Відпустка садівника» потрібен, щоб топ-менеджер не зміг використати на новій роботі актуальні знання про плани колишнього роботодавця, і може тривати до року. Хану було дозволено вийти на роботу в UBS через три місяці після відставки. Це рішення принесло Credit Suisse нові проблеми — і набагато більш серйозні, ніж «токсична атмосфера» після сварки на коктейльній вечірці.

Стеження і скандал

На початку вересня Хан під час роз’їздів по діловому району Цюріха помітив за собою стеження. За версією Хана, переслідувачів було троє. Спочатку він спробував їх сфотографувати, а потім вийшов з машини і вирішив відібрати у шпигунів телефон. На задвірках за будівлею Національного банку Швейцарії між банкіром і переслідувачами сталася бійка.

Після інциденту Хан звернувся в поліцію, яка затримала трьох співробітників детективного бюро Investigo і порушила кримінальну справу, а прокуратура почала перевірку можливих фактів шантажу і залякування. Перший результат розслідування — «шпигуни» виявилися приватними детективами Investigo, яких найняв Credit Suisse. Версія бюро відрізняється від версії Хана. У заяві в поліцію Хан зазначив, що троє детективів намагалися відібрати у нього телефон, розповідали джерела Bloomberg, знайомі з текстом заяви банкіра в поліцію. За словами єдиного детектива, який дав поліції письмові свідчення, він був один і не гнався за банкіром, а, навпаки, тікав від нього.

В Credit Suisse визнали, що найняла детективів. Вони повинні були стежити за Ханом по буднях і ідентифікувати людей, з якими він зустрічається, — найбільше в банку побоювалися, що топ-менеджер забере з собою в UBS цінних співробітників. У банку знали, що ще навесні і раннім літом Хан ходив по співбесідах і на деяких з них пропонував потенційним роботодавцям переманити ключових співробітників Credit Suisse, пише FT, відзначаючи з посиланням на свої джерела, що вся ситуація не виникла б, якби звільнення банкіра проходило за звичайною для швейцарських банків процедурою. При цьому підстав для того, щоб вважати, що ці розмови порушують умови контракту Хана з Credit Suisse, у банку не було, додає видання.

Вибухнув скандал, який обговорює весь Цюріх, міг коштувати відставки Тиджану Тиаму — мало хто вірить в те, що стеження за його особистим ворогом могла бути організована без його участі. Кілька банкірів, включаючи колись управляв і Credit Suisse і UBS Освальда Грюбеля, зажадали відставки Тиама, заявивши, що подібна поведінка «негідно великого швейцарського банку». Стривожилися і співробітники Credit Suisse — їм не подобається, що їх роботодавець може піти на правопорушення заради отримання компромату на колишнього співробітника.

Тим не менш незалежне розслідування, проведене на прохання Cresit Suisse юридичною фірмою Homburger, не знайшло ознак того, що Тіам знав про стеження, — всю вину взяв на себе операційний директор банку П’єр-Олів’є Буе, курирував і службу безпеки. 1 жовтня Буе і глава СБ Credit Suisse Ремо Боккали написали заяви про звільнення без компенсації. «Організувати стеження було неправильним рішенням. Такі дії не відповідають нашим стандартам», — заявив Урс Ронер на спеціально скликаній прес-конференції.

«Репутація нашого банку постраждала. Я хочу вибачитися від імені Credit Suisse перед нашими чудовими працівниками, і перед нашими акціонерами Ікбалом Ханом і його сім’єю», — заявив Урс Ронер, голова ради директорів Credit Suisse.

Виняток чи правило

Стеження за банкірами — поширена практика серед фінансових організацій, розповідають співрозмовники Bloomberg. Після кожного звільнення внутрішні служби проводять моніторинг електронних листів і чатів екс-співробітників, а у випадку з топовими працівниками ще й вивчають зміст їх робочих комп’ютерів. При наявності підозр у тому, що ця людина може почати конкуруючий бізнес, переманити колишніх колег або розповісти на нових місцях роботи про важливі для банків внутрішніх процесах, деякі компанії наймають приватні детективні служби, щоб перевірка була ефективнішою.

Часто такі «розслідування» переростають у кримінальні та адміністративні справи. Наприклад, у 2014 році бразильський суд оштрафував HSBC за використання приватних детективів для стеження за 152 працівниками, які перебували у відпустці через хворобу. Співробітники детективного агентства незаконно проникли до будинку деяких працівників банку, де спробували зібрати докази того, що вони насправді не хворіють і отримують допомоги по хвороби обманним шляхом.

Стеження Credit Suisse переросла у справжній скандал в першу чергу із-за того, що банк звернувся в детективне агентство на тлі особистого конфлікту між главою банку і пішли топ-менеджером, пояснює партнер по корпоративних розслідувань компанії Mintz Group Джеймс Роу. Це виходить за рамки загальної практики: «не Можна встановлювати спостереження за людиною з міркувань помсти чи інших емоцій. Має бути серйозний привід для занепокоєння щодо можливих порушень, а не просто збір компромату», — додає Роу.

Що буде далі

Спроби керівництва Credit Suisse заспокоїти скандал виявилися марними — в день оголошення про відставку Буе з’ясувалося, що посередник, через якого банк найняв детективів, покінчив життя самогубством. Ім’я цієї людини не називається (в новинах він фігурує як «Т.»), а причини суїциду поки незрозумілі. Швейцарська поліція продовжує розслідувати і самогубство, і зіткнення Хана з детективами. «У всьому цьому є щось не те. Зараз у нас є версія подій від Credit Suisse, і вони прийняли своє рішення [про відставку операційного директора Буе]. Але з часом ми дізнаємося і про версії швейцарського слідства», — сказав FT один з акціонерів Credit Suisse.

Але великі акціонери банку — на стороні Тиама. «Це мильна опера і спроба відвернути увагу. Ми повністю підтримуємо дії керівництва банку, яке завжди робила всі можливі кроки, необхідні для захисту компанії», — заявив міжнародний директор з інвестицій Чиказької Harris Associates, найбільшого акціонера Credit Suisse, володіє 8,1% акцій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Источник — http://grom-ua.org/

Click to comment

Оставить комментарий

To Top